7 Eylül 2011 Çarşamba

Antidepresan Olarak AşkBir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım bu kitapla önceleri birbirimize pek alışamadık.. O uzak durdu benden, ben yakınlaşmak istedim ama olmadı bir türlü..Şimdilerde sakin kafayla okumaya başladım. Beni çok şaşırtıyor.Sizi çok sıkmadan kitaptaki bir bölümü paylaşmak isterim.

Kafadaki olumsuz dedektör;

Bu bölümde içimizdeki kötümsere mi söz hakkı tanıyalım. O kuşkucudur, farklı düşünür, karşı çıkar. Bizi saf bulur. Şöyle der: Olumlu düşünmek ne kadar duygulandırıyor! Peki, bunu nasıl yapacağımı bana açıklayabilir misin?

Biri olumsuzluğa eğilimliyse ne olur? Arkasından ne gelir? Bu insana, birlikte yaşadığı  insanın davranışını düşmanca değil de dostça yorumlasını söylemek anlamsız değil midir? İlla olumlu düşünce tarzı mı geliştirilmeli? Düşünce tarzı sonuçta bir kişilik, eğitim, genetik meselesi ki ne meselesi olursa olsun, kesinlikle kolay değiştirilebilecek bir şey değildir!  Bunda gerçek payı vardır. Yine de eşimizin davranışlarını yorumlayan biziz. Biz eşimizi onu algıladığımız gibi algılarız. Olduğu gibi değil. Eşimizi algılarken dikkatimizi iyiden iyiye ya da sadece kötüye yönlendirme seçeneğine sahibizdir. Biz dikkatimizin kölesi değilizdir. Onu idare edebiliriz. Buna rağmen içimizdeki karamsarın itirazı yaralı bir noktaya isabet eder. Çünkü dikkatini olumluya yönlendir demek, bunu yapmaktan daha kolaydır. Çaba ve kendini aşma ister. Bu yorucudur. Olumsuzlukla ilgili durum çok farklıdır. Kötü olan aklımıza kendiliğinden gelir, hatalar göze çarpar. Bu neden böyledir?
Bunun çok basit bir sebebi var. Olumsuzluk çözüm ister, olumluluk istemez. Olumsuzluk şu demektir: Dikkat bir sorun var! Olumluluk şu demektir: Her şey yolunda, düşünecek bir şey yok.
Örneğin kocanızın çoraplarını salonda ortada bırakmayı tercih ettiğini ve toplamaya şiddetle karşı çıktığını varsayalım. Bu konuda bir sorunumuz vardır ve bu durum istemeden ilginizi çekiyordur. Kimsenin aklına olumlu olan, kocasının gönüllü olarak çoraplarını kaldırması gibi saçma bir fikir gelmez. Olumlu olan çözüm gerektirmez, dolayısıyla ilgi de çekmez. Sadece olumlu olanı elde etmek için dikkate ve gücünüzün tümüne gereksinim duyarsınız. Ortada olan iyiyse, hemen unutur gidersiniz..

Kitap'ta bilimin aşka, ilişkilere, evliliğe, duygulara, kısaca insan doğasına yaptığı yolculuktan keyif alacak ve aşkı yeniden tanıyacaksınız.

Mis Pudra

Hiç yorum yok: