31 Ocak 2011 Pazartesi

Bizim iller sensiz olamadı barış abi..Ömrü boşa geçmemiş insan..
Barış Manço, dünyaya merhaba dediğimiz zamanlardan, ilk gençlik yıllarının sonlarına kadar yol arkadaşı oldu bize, dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini, arabanın arka koltuğunda oturmamız gerektiğini, bol bol ıspanak yememiz gerektiğini, ne kadar kültürlü ne kadar bilgili olursak olalım mütevazi olmanın en önemli erdem olduğunu, güzel yaşamayı, herkesi sevebilmeyi ama size karşı kötü niyetli olanları da onlara zarar vermeden hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini, aşkı ve dostluğu öğretmişti bize Barış Manço. 

Nasıl yaşamışsa yaşasın, nasıl ölmüşse ölsün, neye inandıysa inansın, Türk müziğine getirdiği benzersiz üslubuyla hala değerini koruyan, entelektüel yönüyle de hayranlık uyandıran müzisyendi. Halil İbrahim sofrası, can bedenden çıkmayınca, dönence, domates biber patlıcan, gül pembe, hal hal, kol düğmeleri, kazma, al beni, bugün bayram, dağlar dağlar gibi şarkı sözlerinin herkes tarafından incelenmesi gereken, insana insan olduğunu hatırlatan beyefendi ve büyük sanatçı.
Barış Manço bu ülkede müziğiyle 7'den 77'ye herkese ulaşabilmiş, bu ülke insanlarını ortak duygularda buluşturabilmiş ender sanatçılardan biriydi. Ayrıca da sırf yaşamın inceliklerini yakalamış bir insan olması nedeniyle bile saygıda kusur edilmemesi gerekir kendisine.


Lale Manço bir programda, Barış hiçbir çocuğa tepeden bakmazdı, ya o yere çömelip onların seviyesine inerdi ya da çocukların altlarına bir şey koyarak kendi seviyesine çıkarırdı demişti.

Anlıyorsunuz değil mi?

Not: Barış Manço'nun Kadıköy Belediyesi tarafından müze haline getirilmiş olan evini 360 derece sanal olarak gezebilirsiniz. 
http://www.barismanco.kadikoy.bel.tr/

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Canım Kızım benim Barış Mançoyu o kadar güzel anlattınki söylücek laf bulamadım eline yüreğine sağlık gerçekten beyfendi bir sanatçıydı çok şey öğretti öğendik allah rahmet eylesin. canım kızım benim öpüyorum seni....

Ceren dedi ki...

Çok güzel yazmışsın halacığım eline sağlık.... Gerçekten bende şarkılarını özlüyorum. 1.allah rahmet eylesin 2.nur içinde yatsın 3.mekanı cennet olsun :@