25 Eylül 2010 Cumartesi

Ömür Dediğin...
Ömür dediğin üç gündür
Dün geldi geçti,yarın meçhuldür
O halde ömür dediğin bir gündür
O da bugündür

Ömer Hayyam


Az önce kanalları gezerken TRT-1'e takıldım..Programın adı 'Ömür Dediğin'. Dedelerin/Ninelerin hayat öyküleri ekrana getiriliyor. Yaşlı bir çift hayatlarını anlatıyorlardı.Huzur evinde yaşıyorlar,yaşlı amcanın oldukça yaşı var.
Eşini gösterdi ve şunları söyledi.

-Ben eğlenmeyi,gezmeyi,yemek yemeyi çok severim,ama eşim pek sevmez onun için varsa yoksa kitaplarıdır,sürekli okur.Buraya geldiğimizden beri daha balkona bile çıkmamıştır..

-Yaşım belki çok fazla gelebilir size,ama benim içimdeki delikanlı hala sapasağlam.Yürürüm her sabah hareketi çok severim.

-Artık yaşlandığımı biliyorum ama beden yorgunluğu hastalıktan ötürü değil.Eski yıllarda hep birlikte bir evde yaşanırdı ve yemeklerde aile bir araya gelirdi, şimdi biz kızımıza gittiğimizde sabah kahvaltısını tek başımıza yapıyoruz çünkü çok çalışıyorlar, oda koşturuyor..Bir süre sonra yorgunluklar bahane edildiğinde neden bizi aramıyorlar,neden fırsat yaratıp daha sık gelmiyorlar diye düşünüyoruz,sanırım bu yaşlanmak..
İnsan gençken yaşlanacağına inanmıyor.

-Ölümden hiç korkmuyorum ama bana bir şey olursa eşimi düşünüyorum,bir kızım bir oğlum var.Bakarlar annelerine biliyorum ama her genç gibi sabırları tahammülleri kısıtlı benim gibi bakamazlar ona..Yaşamayı çok seviyorum.. 110 yaşında da olsa bir ihtiyar hala karşıdan karşıya geçerken koşar ölüm korkusu hep vardır..

Arka fonda Sezen Aksu / Aynalar çalıyor.

Çok içime dokundu.Keşke'nin hüznünü hissettiriyor.İnsan her koşulda yaşama dört elle sarılıyor biliyorum.Tuhaf olan his,ben ne olacağım acaba, neler bekliyor beni diye düşündürüyor.Sanırım insanın kendi hayatına figüran olması en çok dokunan..Elini eteğini çekmek zorunda kalma hissi. İnsanın her yaşı ayrı güzellikte,kıymetini bilip ona göre yaşamak gerekiyor.

Almasını bilene hayat dersi veren bir program..

http://www.izlesene.com/video/amator-sezen-aksu-aynalar/162601


Haksızlık bu geçen yıllar
Gönlüm cok genç bedenim yaşlı
Haksızlık bu eskiyen yüz
Bana hala çok uzak güz
Aynalar durun yalancı
Aynalar değişmeyin
Biraz daha zaman verin
Bu ben değilim bu yabancı
Haksızlık bu eskiyen yüz
Bana hala çok uzak güz
Haksızlık bu vakit çok erken
Aşka hala doymadım ben
Haksızlık bu…

2 yorum:

Adsız dedi ki...

canım benim benide duygulandırdın gerçekten çok doğru insan yaşlanınca hep bunlar aklına geliyor ama hayat bu yaşlanıcaz tabiki kıymetini bilmek lazım ama olmuyor aslında her yaşın tadını çıkartmak lazım öpüyorum seni duygusal kızım benim Annen

Burcu dedi ki...

:) Sen duygulanma sen hiç üzülmee..