27 Temmuz 2010 Salı

"Yaratıcı Düşünme Teknikleri"
Geçtiğimiz hafta bir firmanın düzenlediği "Yaratıcı Düşünme Teknikleri" eğitimine katıldım. Eğitmenin kendini uzuuun uzun anlatmasından sıkılmış olsam da verdiği kuralları yazamadan edemedim ve sizinle paylaşmak istedim.

1.Kural:Düşüncelerinizin ve hayatınızın %100 sorumluluğunu alın.Belki birçok olayı mevsimleri veya rüzgarın yönünü değiştiremezsiniz ama kendinizi değiştirebilirsiniz. Annenizi,babanızı,eşinizi,sevgilinizi,oğlunuzu,patronunuzu suçlamaktan vazgeçin.

2.Kural:İçinizdeki sessizliğe dokunmayı becerin.Hayattaki her şeyin bir yaşam amacı olduğunu öğrenin.Kendi varlığınıza ait misyon öneriniz var mı?

3.Kural:Ne istediğinize karar verin hayattan beklentilerinizi elde etmek için ihmal edemeyeceğimiz ilk adım hiç şüphesiz ne istediğimizi bilmektir.

4.Kural:İnanın olması mümkündür.Olmak istediğiniz her şey olabilirsiniz.Yeter ki kendinize inanın.

5.Kural:Kendinize inanın başkası size inanmasa bile siz kendinize inanın.Bu sizi kazanan yapacaktır.

6.Kural:Hayatınızdaki paranoyayı ters yaşayın.Hayatta herkesin size zarar verecek olduğu görüşünü değiştirin.Onların size iyilik etme istediğini kabullenin.Her olumsuz olayda eşit ve büyük fırsat olabileceğini asla unutmayın.Hayat size limon veriyorsa sıkın ve limonata yapın :)

7.Kural:Hedef koymakta kendi zincirlerinizi kırın.Mutlu olmak istiyorsanız düşüncelerinizi yönlendirecek hedefler koyun, enerjinizi açığa çıkartın.

8.Kural:Başarı delil bırakır.Öğrenmek isteğiniz koçunuz olsun.Başarılı yolları gösteren kitapları elinizden hiç düşürmeyin.Sizin yapmış olduğunuzu daha önceden yapmış insanlarla beraber olun.Başarılı bir insanın bir gününü izleyin.

9.Kural:Frenlerinizi bırakın.Rahatlık alanınızın dışına çıkınca her istediğiniz olacaktır.

10.Kural:Ne istediğinizi görün,gördüğünüze kazanın.Hayal etmek her şeydir.

11.Kural:Olacakmış gibi hareket edin.Hiç kaybetmeyecekmiş gibi inanın ve hareket edin.

12.Kural:Hareket sağlayın elinizi taşın altına koyun, geminiz gelmediyse karşı kıyıya yüzerek geçin.

13.Kural:Şimdi yapın.

14.Kural:Pes etmeyin.Denizi suya bakarak geçemeyiz.

15.Kural:Süreklilik sağlayın birçok insan başarmak üzereyken vazgeçer.Vazgeçmeyenlerden olun.Düşüncelerimizin kendi hapishanelerimizi oluşturmasına izin vermeyin.

Hiç yorum yok: