1 Aralık 2009 Salı

Kış İçeceği SahlepKış mevsiminde vazgeçilmez içeceğimdir Sahlep. Bu arada doğrusu “salep”tir sahlep ise salepin ana maddesi olan bitkiye denir :) Nasıl Yapılır? :) Sahlepin yararları nelerdir ? Merak ettim sizin  için araştırdım.

Türkiye’de çoğunlukla Batı, Güneybatı, Güney ve Kuzey Anadolu olmakla beraber Anadolu’nun birçok yerinde yetişir.
Orchis, Ophyris, Serapias, Platanthera, Dactylorhiza vs. cinslerine âit türlerin yumrularına verilen ad. Bu bitkilerin toprak altında iki yumrusu bulunur. Bunlardan biri ana yumrudur ve o senenin gövdesini
verir. Diğeriyse gençtir (hemşire veya kardeş yumru) ve gelecek yılın yumrusunu verir. Salep elde edilen türlerin hepsi yumruludur. Salep daha çok kireçli toprakları sever. Ormanlık bölgelerde yetişen saleplerin yumrusu iri olur. Çayırlarda yetişen saleplerin yumrusu ise daha zayıftır. Anadolu’da salep genellikle Orchis ve Ophyrus türlerinden elde edilir.Bitki çiçekteyken, toprak altındaki yumruları toplanır. Yalnız yan yumru alınır, gövdeyi taşıyan ana yumru genellikle alınmaz. Fakat her ikisi de kullanılabilir. Yumrular kremsi, yumurta şeklinde veya çatalsıdır. Toplanan yumrular suyla yıkanarak temizlenir, ipe dizilir ve su veya sütle kaynatılır, sonra açık havada kurutulur. Kuruyan yumrular dövülerek toz haline getirilir ve kullanıma hazır hale getirilir. Ayrıca sıvısı da marketlerde satılmaktadır, onu ısıtmak yeterlidir. Üzerine konulan tarçınla soğuk kış gecelerine renk veren içeceklerdendir.

Kullanıldığı yerler: Bileşiminde nişasta, şekerler, musilaj ve azotlu maddeler vardır. Bilhassa çocuklarda ishal kesici, kuvvet verici ve gıda olarak kullanılır. Barsak nezlesinde soğuk algınlıklarında ve öksürüğe karşı halk arasında çok kullanılmaktadır.


SALEP TARİFİ (6 Kişilik)

1 litre süt

1 çorba kaşığı sahlep

1 su bardağı toz şeker

Süt ve sahlep tencereye alınarak kaynatılır. Şeker ilave edilip eritilir. Biraz koyulaşınca (tabi muhallebi kadar değil bozadan da ince akıcı olmalı) ocaktan alınır. Daha sonra fincanlara alınıp tarçın serpilerek servis edilir.

Afiyet olsun :)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

deneme deneme..
1-2 .........
güzel tariflerin, tiyatro , kitap önerilerin
hepsi çok hoş....takipçisiyim deeeee
bir türlü yorum atamıyordum :(
bakalım bu kez olacakmı?

Burcu dedi ki...

Çok teşekkürler bir dahaki sefere isminizi de yazın lütfen :)